כותרות

גל הפייק ניוז של מערכות הבינה המלאכותית: נתונים חדשים נחשפים!

בעידן שבו הטכנולוגיה נראית כאילו היא צעד אחד לפני כולם, מערכות הבינה המלאכותית (AI) מציגות פוטנציאל אדיר להקל על חיינו. אך עם היתרונות, מגיעים גם הסיכונים. לאחרונה, דו"ח של NewsGuard, ארגון העוסק בניטור ובדיקת אמינות אתרי אינטרנט, חשף עלייה דרמטית במספר האתרים המפיצים פייק ניוז באמצעות תוכן שנוצר באופן אוטומטי על ידי AI.

נכון לפברואר 2024, הדו"ח מציין כי 713 אתרי אינטרנט מפיצים חדשות מזויפות באמצעות תוכן שנוצר על ידי AI, בזינוק משמעותי מכ-50 אתרים במאי הקודם. האתרים, הפועלים ב-15 שפות שונות, מפרסמים חדשות שקריות או בלתי מאומתות בנושאים שונים, כולל פוליטיקה, טכנולוגיה, בידור ותיירות, ולעיתים כוללים טענות שקריות על מנהיגים פוליטיים וסלבריטאים.

המניע העיקרי מאחורי הפצת פייק ניוז על ידי אתרים אלו הוא רווח מפרסומות. ברוב המקרים, הדרך בה הפרסומות מופצות – תוכנית פרסום אוטומטית – אינה מתחשבת באיכות או באמינות האתר, מה שמוביל למצב בו מותגים מובילים מפרסמים (ללא ידיעתם) באתרים המפיצים חדשות מזויפות. NewsGuard מזהיר כי אם לא יינקטו צעדים להימנעות מאתרים לא אמינים, הפרסומות ימשיכו להופיע בהם, וימשיכו להיות מנוע כלכלי ליצירתם בקנה מידה גדול.

בנוסף, הדו"ח מציין כי אתר ממשלתי סיני משתמש בטקסט שנוצר על ידי AI כרשות לטענה השקרית כי ארה"ב מפעילה מעבדה לנשק ביולוגי בקזחסטן. הזינוק בשימוש ב-AI ליצירת תוכן מזויף מעלה דאגות רבות לגבי השפעת הטכנולוגיה על אמינות המידע ברשת.

הפוטנציאל של הבינה המלאכותית לשפר ולהאיץ תהליכים רבים הוא אדיר, אך הוא מביא איתו גם אתגרים משמעותיים בתחום האתיקה והאמינות. בעוד הטכנולוגיה ממשיכה להתפתח, חשוב לזכור את הצורך בגישה מאוזנת שמקדמת חדשנות תוך שמירה על אמינות ואחריות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות

פתיחת צ'אט
היי👋
איך נוכל לעזור?